Momente pline de emoție, astăzi, în amfiteatrul Colegiului Național „Ion Minulescu”. Absolvenții promoției 1974 au redevenit, pentru o zi, elevi și s-au reîntâlnit după o perioadă de 50 de ani de la finalizarea liceului. Schimbați de trecerea timpului, foștii elevi s-au bucurat să-și revadă colegii, chiar dacă pe mulți abia dacă i-au mai recunoscut.
Printre ei s-a aflat și profesorul lor de biologie, Emanuel Merer, unul dintre cei mai iubiți dascăli ai acelei perioade.
Organizatorii evenimentului s-au pregătit cu meticulozitate și au avut grijă ca foștii elevi să aibă parte de momente de neuitat. S-au acordat diplome, iar cei prezenți au răsfoit fotografii din timpul școlii, cataloagele din 1974 și au semnat în cartea de onoare a școlii.
La finalul întâlnirii, absolvenții generației 1974 au făcut un tur al liceului, observând, în acest fel, transformarea pe care a avut-o colegiul de-a lungul anilor.