În ultimii ani, Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” a avut mereu reprezentanți la fazele naționale ale concursurilor și olimpiadelor școlare. Anul acesta, trei elevi vor reprezenta unitatea de învățământ la competițiile naționale de limba română, chimie și geografie.
Copiii spun că performanțele înregistrate sunt rezultatul unei munci constante și eficiente. Cu ajutorul profesorilor de la clasă, elevii și-au descoperit pasiunile și le-au dezvoltat până la acest nivel.
Cheia succesului este aceea că elevul este cel care îl alege pe profesor pentru a face performanță, nu invers, iar acest lucru le permite copiilor deschiderea de noi orizonturi și depășirea tuturor limitelor.