Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Olt│Mai multe clase decât elevi?
10.02.2023
Autor articol: Ovidiu Gherghina
Vizualizari: 234

Prea multe locuri la liceu și prea puțini elevi. Este dilema cu care se confruntă județul Olt de mai mulți ani. Chiar dacă cifra de școlarizare este făcută după numărul de elevi din clasa a VIII – a, în momentul alegerii unui liceu, mai mulți copii decid să își continue studiile la unități de învățământ din alte județe vecine. Pentru anul școlar 2023/2024, Inspectoratul Școlar Județean Olt a solicitat un număr de 95 de clase.


 Fenomenul migrației este o problemă și în domeniul educației. Este situația cu care se confruntă și Oltul, unde, de multe ori, numărul de clase pentru liceu este mai mare decât numărul absolvenților de gimnaziu care susțin examenul de Evaluare Națională. Prezent în emisiunea Reporter 24, inspectorul școlar general, Adrian Bărbulete, a explicat cum se calculează numărul de clase pentru liceu și care sunt motivele pentru care mai mulți elevi pleacă în unitățile de învățământ din celelalte județe.
Pentru anul școlar 2023/2024 numărul de clase pe care Inspectoratul Școlar Județean Olt vrea să îl completeze va fi mai mare, în comparație cu cel din acest an școlar.
În prezent, la nivelul județului Olt sunt înscriși în clasa a VIII – a aproximativ 2.200 de elevi, fiind printre puținii ani în care rata de școlarizare are o ușoară tendință de creștere.

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE