Elevii de top ai Oltului au fost premiați de Consiliul Județean pentru rezultatele remarcabile la concursurile și olimpiadele școlare. Printre disciplinele recompensate la „Gala Excelenței” se numără și geografia.
O altă competiție la care elevii olteni și-au arătat excelența este Olimpiada de Științe ale pământului, care îmbină nu mai puțin de patru discipline de profil real. Olimpicii premiați sunt determinați să ajungă cât mai sus și sunt extrem de fericiți că meritele le-au fost recunoscute.
Elevii olteni s-au făcut remarcați la diferite concursuri și olimpiade școlare, astfel că și celelalte materii au fost premiate. În total, peste 750 de premii au fost acordate profesorilor și elevilor de top.