Vacanța de primăvară ar urma să dureze o lună de zile. Acesta este cel mai nou anunț al ministrului Educației, Sorin Cîmpeanu, care va propune un proiect de ordin de reglementare a calendarului școlar.
Prelungirea vacanței de primăvară va avea și efecte negative. Din cauza modificării structurii anului școlar, examenul de Evaluare Națională și evaluarea celor de la clasa a II – a vor fi reprogramate.
„Bacalaureatul rămâne pe loc, Evaluarea națională ar urma să se organizeze după Bacalaureat, admiterea în liceu tot după Bacalaureat și mai avem evaluarea la clasa a II-a, care era programată în luna aprilie - începea pe 20 aprilie - să fie mutată în luna mai.”, a spus Cîmpeanu, ministrul Educației
O altă temă importantă discutată de ministrul Educației face referire la scenariile de funcționare a școlilor. Practic, acesta va propune semnarea unui ordin comun prin care școlile să funcționeze atât timp cât localitățile nu sunt carantinate.