Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Cine poate să meargă în clasa 0?
22.03.2021
Autor articol: Ovidiu Gherghina
Vizualizari: 158

Copiii care vor să meargă la școală, dar nu au frecventat cursurile grădiniței sau sunt veniți din afara țării, trebuie să treacă, mai întâi, printr-o evaluare psihosomatică. După ce le sunt verificate cunoștințele și nivelul de adaptare la noul mediu, aceștia sunt declarați apți pentru a merge la clasa pregătitoare.


 În această perioadă, Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Olt organizează întâlniri cu micuții care au nevoie de o evaluare psihosomatică pentru a merge la școală. Potrivit reprezentanților instituției, sunt vizați doar cei care nu au frecventat cursurile grădinițelor sau care sunt veniți din afara țării.
Pentru a putea să meargă la școală ei trebuie să fie pregătiți atât din punct de vedere cognitiv, cât și socio-afectiv. Vor fi puse mai multe întrebări de dezvoltare, fiecare verificând un anumit item, care le arată psihopedagogilor dacă prichindeii pot face față noului mediu.
Evaluările copiilor se vor face în condiții de siguranță, astfel încât riscul de infectare să fie cât mai mic. Părinții care au nevoie de avizul specialiștilor centrului trebuie să facă o programare telefonică, de luni până vineri, în intervalul orar 10-18.

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE