Dacă în anii trecuți, grădinițele cu program prelungit își începeau activitatea
pe 1 septembrie, anul acesta, din cauza pandemiei de Coronavirus, se vor deschide pe 14 septembrie, odată cu școala. Până atunci, reprezentanții Ministerului Educației vor stabili un ghid de măsuri care vor fi respectate cu strictețe, atât de cadrele didactice și copiii, dar și de părinți. Regulile de igienă vor rămâne aceleași care au fost aplicate și în perioada vacanței de vară pentru grădinițele care au funcționat în lunile iulie și august.
Reprezentanții Inspectoratului Școlar Județean Olt așteaptă ca în perioada următoare, Ministerul să stabilească în ce condiții va începe grădinița. În funcție de aceste
decizii, dascălii vor organiza ședințe cu părinții și vor decide împreună ce reguli se vor respecta, pentru ca cei mici să fie protejați de Coronavirus.
În Slatina, unele grădinițe au funcționat și în perioada vacanței de vară, însă cu reguli stricte de igienă și distanțare. Două grădinițe au fost deschise în luna iulie și una în luna august, ele fiind frecventate de copiii pe care părinții nu au avut cu cine să îi lase acasă. În toată această perioadă, nu a fost raportat nici un caz de coronavirus la aceste unități de învățământ.