Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Copiii instituționalizați, în febra examenelor
14.05.2020
Autor articol: Simona Andrei
Vizualizari: 219

Prin febra examenelor de evaluare națională și bacalaureat vor trece și copiii cu măsură de protecție din județul nostru. În total, 70 de absolvenți de gimnaziu și liceu sunt pregătiți să susțină luna viitoare testările. Reprezentanții DGASPC Olt sunt încrezători și speră ca acești copii să obțină rezultate care să le asigure un viitor mai bun.


Chiar dacă au fost departe de sălile de curs, au continuat să se pregătească online, alături de profesorii din școală, dar și împreună cu educatorii din căsuțele de tip familial. Sunt copiii din Olt, aflați în grija statului, care anul acesta vor încheia o nouă etapă din viața lor. Urmează ca unii sa facă cunoștință cu viața de liceu, iar alții să devină studenți, asta după ce vor reuși să promoveze examenele de luna viitoare. Sunt zeci de copii instituționalizați care urmează să susțină aceste testări.
Ana-Maria, în vârstă de 15 ani se numără printre elevii care vor trece prin emoțiile evaluării naționale. Ea știe deja ce meserie o să practice, iar alegerea profilului pe care îl va urma a fost o misiune ușoară.
Reprezentanții DGASPC Olt speră ca toți absolvenții de gimnaziu și liceu să promoveze aceste examene. Copiii vor fi susținuți financiar până la absolvirea unei forme de învățământ.

 

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE