Muzeul Județean Olt a organizat astăzi una dintre cele mai mari și mai valoroase expoziții ale anului, în parteneriat cu Muzeul Național Brukenthal de la Sibiu. Este vorba despre adevărate capodopere ale artei românești, lucrări semnate de cei mai mari artiști din istoria țării noastre precum Nicolae Grigorescu, Ștefan Luchian, Nicolae Tonitza și mulți alții.
Expoziția „Capodopere. Arta din România” cuprinde atât opere de artă din istoria noastră, cât și contemporane și reprezintă o ocazie unică pentru iubitorii de frumos de a face o adevărată călătorie în lumea artei românești.
Expoziția se va regăsi pe simezele Muzeului Județean Olt, până pe 30 iunie.