În perioada 11-19 mai, orașul Caracal găzduiește cea de-a XIV-a ediție a Festivalului de Teatru "Ștefan Iordache", un eveniment dedicat în acest an marelui actor Marcel Iureș. Duminică, Teatrul Național "Marin Sorescu" din Craiova a fost gazda unui moment remarcabil în cadrul festivalului, oferind publicului spectacolul "Două povești de dragoste" de A.P. Cehov, în regia lui Mircea Cornișteanu.
Spectacolele din cadrul acestui festival, care a devenit un reper cultural pentru municipiu, sunt apreciate deopotrivă de localnici și de vizitatorii din alte localități.
Toate spectacolele din cadrul acestei ediții a Festivalului ,,Șfefan Iordache” de la Caracal se desfășoară cu casa închisă.