O nouă expoziție de artă a fost deschisă pentru publicul slătinean la Galeria Artis. Originar din Târgoviște, artistul Grigore Stan a prezentat colecția sa de tablouri, intitulată „Treceri prin locuri și fapte”. Deși lucrările lui se află în premieră pe simezele acestei galerii, pictorul mărturisește că nu este prima dată la Slatina, iar printre lucrările lui se află și peisaje reprezentative ale orașului nostru.
Un adevărat profesionist al tehnicii peisagiste, cu o vastă experiență în domeniul artei ca pictor de biserici și numeroase expoziții personale la activ, artistul și-a descoperit dragostea pentru acest mediu artistic încă din copilărie, când, în urma unui accident, a fost imobilizat la pat.
Cele 55 de tablouri vor fi expuse timp de o luna, până în aprilie, la Galeria Artis.