Ateliere interactive la Biblioteca Județeană „Ion Minulescu”, pentru copiii Centrelor „Amicii” și „Mugurel” din cadrul DGASPC Olt. Cosmina Măgureanu, dascăl de profesie, dar și autoarea unor cărți pentru copii, a organizat mai multe activități, atât de lectură, cât și de creație pentru cei mici. Copiii au putut afla povestea lui Anais și și-au pus abilitățile de lucru manual în aplicare.
Aceste activități sunt benefice în dezvoltarea armonioasă a copiilor, mai ales că lectura are un rol terapeutic și fundamental în creșterea capacităților cognitive.
De origine din Slatina, Cosmina Măgureanu a realizat de-a lungul timpului o colecție impresionantă de cărți destinate copiilor, prin care aduce la viață universul celor mici, dar și nevoile acestora.