A fost o seară minunată pentru copiii care au intrat pe tărâmul fermecat al poveștilor din piesa de teatru „Muzicanții din Bremen”, de la Centrul Cultural „Eugen Ionescu” din Slatina. Zeci de micuți au pătruns în universul magic al Fraților Grimm și au trăit împreună povestea unui măgar, unui cățel, unei pisici și a unui cocoș, care hotărăsc să își lase viața plină de trudă în urmă și ajunși la bătrânețe, pornesc într-o călătorie fantastică, pentru a deveni muzicanți.
Această piesă de teatru, destinată copiilor, a fost un real succes la Slatina. Copii, părinți și bunici au venit la Centrul Cultural, pentru a vedea această adaptare, interpretată de actorii trupei Mezzetino din București.
Deoarece această piesă a adus zeci de copii la Centrul Cultural „Eugen Ionescu”, trupa de teatru se va întoarce la noi în oraș, pentru a face și mai multe reprezentații.