Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Festivalul „Joc”│Trupa „REGE”, premiul I
12.06.2023
Autor articol: Simona Andrei
Vizualizari: 928

O nouă ediție a Festivalului de Teatru „Joc”, organizat în Curtea cu tei a Colegiului Național „Ion Minulescu”, și-a desemnat câștigătorii. Anul acesta, trupa „REGE” de la Colegiul National „Radu Greceanu” a câștigat premiul I cu piesa „Spectatorul condamnat la moarte”.


 Festivalul de Teatru „Joc”, eveniment care deschide un spațiu de comunicare și exprimare a frumuseții, devenit tradiție pentru tinerii care își doresc să își dezvolte pasiunea pentru artă, a ajuns anul acesta la cea de-a VI-a ediție. Ca de fiecare dată, competiția a fost organizată pe două secțiuni - „Piese de teatru” și „Monolog”.
Timp de câteva luni, fiecare trupă s-a pregătit intens pentru ca prestația din concurs să impresioneze juriul, iar la final să ocupe primul loc.
Ediția din acest an a fost despre timp și cuvinte. Pe scena amenajată în curtea interioară a Colegiului „Ion Minulescu”, în aer liber, actorii amatori din județ au oferit publicului prezent, momente artistice deosebite.
Trupa „REGE” de la Colegiul National „Radu Greceanu” a câștigat premiul I cu piesa „Spectatorul condamnat la moarte” de Matei Vișiniec, iar Daniel Căpățână, cu rolul judecătorului, a câștigat premiul pentru „Cel mai bun actor”.

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE