Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Campania de recoltare a început în Olt
24.06.2026
Autor articol: Simona Andrei
Vizualizari: 1075

Combinele au intrat în lanurile din Olt, iar fermierii au început campania de recoltare a cerealelor păioase. Deși lucrările au debutat cu întârziere față de anul trecut, din cauza condițiilor meteo, estimările sunt optimiste: producțiile se anunță printre cele mai bune din ultimii ani.


 Campania de recoltare a cerealelor păioase a început și în județul Olt, însă cu aproximativ două săptămâni mai târziu față de anul trecut, din cauza vremii. Cele mai întinse suprafețe recoltate sunt cu orz.
Anul acesta, producțiile vor fi printre cele mai bune din ultimul deceniu, însă prețul oferit pe cereale este extrem de mic, spun cei din conducerea instituției oltene.
Oficialii din agricultură atrag atenția că fermierii trebuie să găsească soluții pentru a obține mai multă valoare din producție și recomandă formarea unui front comun între sectorul vegetal și zootehnie.
Producții bune vor fi și la porumb și floarea-soarelui, datorită ploilor căzute în ultimele zile.

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE