Campania de recoltare a cerealelor păioase a început și în județul Olt, însă cu aproximativ două săptămâni mai târziu față de anul trecut, din cauza vremii. Cele mai întinse suprafețe recoltate sunt cu orz.
Anul acesta, producțiile vor fi printre cele mai bune din ultimul deceniu, însă prețul oferit pe cereale este extrem de mic, spun cei din conducerea instituției oltene.
Oficialii din agricultură atrag atenția că fermierii trebuie să găsească soluții pentru a obține mai multă valoare din producție și recomandă formarea unui front comun între sectorul vegetal și zootehnie.
Producții bune vor fi și la porumb și floarea-soarelui, datorită ploilor căzute în ultimele zile.