Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Florin Barbu, bilanț la final de mandat
Autor articol: Simona Andrei
Vizualizari: 14

Fostul ministru al Agriculturii, Florin Barbu, a tras linie la final de mandat, după demisia miniștrilor PSD din Guvernul condus de Ilie Bolojan. Într-un bilanț prezentat public, acesta a vorbit despre investiții de miliarde, programe pentru fermieri și provocările care urmează în sectorul agricol.


 La Ministerul Agriculturii, după aproape 2 ani și 10 luni de mandat, Florin Barbu și-a prezentat bilanțul activității, trecând în revistă investițiile, programele pentru fermieri și principalele rezultate obținute în această perioadă.
Zootehnia a fost unul dintre domeniile în care s-a investit semnificativ.

În ultimii trei ani, fondurile europene au reprezentat principala sursă de sprijin și dezvoltare a acestui sector.
În bilanțul său, fostul ministru a prezentat și cifre de creștere în mai multe sectoare ale agriculturii.
Fostul ministru al Agriculturii, Florin Barbu, anunță măsuri menite să sprijine fermierii: credite cu dobândă fixă de 1,9%, fără ROBOR și fără comisioane, dar și deschiderea unor noi piețe de export pentru produsele românești.
La nivel european, acesta susține că România a reușit să obțină modificări importante: eliminarea obligației de a lăsa nelucrat 4% din teren, dar și posibilitatea de a finanța animale de reproducție din fonduri europene.
În același timp, Florin Barbu avertizează că peste 20 de acte normative cu impact financiar sunt încă în curs de avizare, documente esențiale pentru plata subvențiilor și a schemelor de sprijin destinate agricultorilor.

 

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE