Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Interes crescut pentru ajutorul de minimis
03.03.2026
Autor articol: Simona Andrei
Vizualizari: 739

Direcția Agricultură Olt continuă derularea schemei de ajutor de minimis pentru legumele cultivate în spații protejate, din programului național 2025–2027. Din județ, mii de legumicultori s-au înscris deja, iar cererile mai pot fi depuse până la 15 aprilie.


 Direcția pentru Agricultură Olt a gestionat anul trecut, derularea schemei de ajutor de minimis pentru legume cultivate în spații protejate, din programele de sprijin acordate anual de stat prin Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Schema face parte dintr-un program aprobat la nivel național pentru perioada 2025–2027, menit să stimuleze producția internă de legume precum tomate, castraveți, ardei, varză, fasole păstăi, salată sau spanac, cultivate în sere și solarii.
Conform datelor furnizate de reprezentanții Direcției Agricole, prin această formă de sprijin deja mii de legumicultori din Olt au depus cereri de înregistrare pentru anul 2026.
15 aprilie este ultima zi în care cererile pentru schema de ajutor de minimis pot fi depuse la Direcția Agricolă.

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE