Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Ultima zi pentru sprijinul financiar de urgență
Autor articol: Simona Andrei
Vizualizari: 12

Reprezentanții Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Olt reamintesc crescătorilor de ovine și caprine că mâine este ultima zi pentru depunerea cererilor de sprijin financiar de urgență. Această măsură vizează fermierii ale căror exploatații au fost afectate de fenomene climatice nefavorabile.


Crescătorii de ovine și caprine care au fost grav afectați de seceta pedologică din ultimul an, mai pot solicita sprijinul financiar de urgență. Potrivit reprezentanților Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Olt, mâine este ultima zi în care fermierii pot solicita acest venit.
Pentru această măsură au fost alocate peste 48 de milioane de euro, bani din Fondul European de Garantare Agricolă, dar și din bugetul de stat.
Plata sprijinului financiar se va efectua până la 30 aprilie. La nivelul județului Olt, au fost depuse, până în prezent, 50 de cereri, pentru un total de 4.426 capete eligibile.

 

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE

Slatina: Motociclist minor acroșat de o șoferiță

Un minor de 17 ani aflat pe motocicletă a ajuns la spital, astăzi, în urma unui accident de circulație produs în fața Colegiului Național „Radu Greceanu” din Slatina. Potrivit Poliției, tânărul circula regulamentar și a fost lovit de o mașină condusă de o femeie. Polițiștii o anchetează pe șoferiță pentru vătămare corporală, dar și pentru modificarea sau ștergerea urmelor accidentului, întrucât femeia ar fi mutat autoturismul după incident.
17 Mar 2025