Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Ministrul Florin Barbu│7 milioane hectare asigurate de stat
20.08.2024
Autor articol: Simona Andrei
Vizualizari: 172

O nouă inițiativă menită să sprijine fermierii din România. Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, a anunțat introducerea unei prime de asigurare de 3.000 de lei pe hectar. Această măsură face parte dintr-un pachet mai amplu de reforme și sprijin destinat sectorului agricol, destinat să protejeze culturile și să sprijine fermierii în fața provocărilor climatice și economice.


Seceta din România continuă să afecteze grav sectorul agricol, cu efecte devastatoare asupra culturilor și afacerilor fermierilor. În acest context, ministrul Agriculturii, Florin Barbu, vrea să implementeze măsuri de sprijin, menite să ajute fermierii să își continue și să își dezvolte afacerile în fața acestei crize climatice. Una dintre măsurile recente anunțate de ministrul Florin Barbu este introducerea unei prime de asigurare de 3.000 de lei pe hectar, care va intra în vigoare, în curând. Astfel, pe lângă subvențiile cuvenite, fermierii pot obține primă de la stat, acesta asigurând 7 milioane de hectare.
Prima acordată reprezintă o facilitate și în obținerea unor eventuale credite, a explicat ministrul Agriculturii.

Confruntați cu un context meteorologic tot mai dificil și cu efectele devastatoare ale secetei, fermierii consideră că această măsură este un suport esențial pentru protejarea culturilor și menținerea afacerilor lor.
Ministrul Agriculturii a declarat că va schimba condițiile pentru acordarea Creditului Fermierului și va suspenda plata ratelor la creditele cu dobândă mare, de 2% plus ROBOR, până în octombrie 2025.
 

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE

Greceanu: Fără deschidere oficială în prima zi de școală

La Colegiul Național „Radu Greceanu” din Slatina, noul an școlar a început cu bucurie și emoție, atât pentru bobocii de la clasele a V-a și a IX-a, cât și pentru elevii de clasa a XII-a. Cu toții s-au reunit în sălile de clasă. Pentru că anul acesta nu a mai avut loc deschiderea oficială în curtea școlii, așa cum se obișnuia de fiecare dată, deoarece profesorii de la „Radu Greceanu” au ales să fie solidari cu colegii lor din întreaga țară, care au protestat astăzi la București.
08 Sep 2025

Început de an școlar cu emoții la „Ion Minulescu”

Colegiul National „Ion Minulescu” din Slatina a organizat, astăzi, festivitatea de deschidere a noului an școlar, pentru elevii de la clasele pregătitoare. Cei mici au pășit cu emoție în curtea școlii, unde a avut loc ceremonia oficială, iar doamnele învățătoare au strigat catalogul. Chiar dacă s-au aflat la școală, dascălii de la Minulescu au transmis că sunt alături de colegii lor din întreaga țară, care au protestat la București.
08 Sep 2025