Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Hortishow, Conferința națională a legumicultorilor
06.09.2023
Autor articol: Simona Andrei
Vizualizari: 1200

Sute de legumicultori din Olt, dar și din județele limitrofe, primari și oficiali din Agricultură au participat astăzi, la prima ediție a Hortishow, Conferința Națională a Legumicultorilor. Un eveniment dedicat legumiculturii și identificării de soluții pentru dezvoltarea acestui sector agricol în România.


 O cunoscută fermă din localitatea Obârșia a fost gazda primei ediții Hortishow, Conferința Națională a Legumicultorilor. O întâlnire între fermieri și decidenții politici din Agricultura românească, iar printre cei care au răspuns invitației au fost
ministrul Agriculturii, Florin Barbu și președintele Comisiei de Agricultură din Camera Deputaților, Adrian Chesnoiu.
Fermierul Ionuț Radu este un exemplu pentru tinerii din România care își doresc să facă legumicultură.
MGS: La eveniment au fost prezenți numeroși fermieri din principalele bazine legumicole ale țării, care au discutat cu ministrul agriculturii, Florin Barbu, despre măsurile de sprijin derulate de MADR. Printre subiectele abordate în cadrul primei ediții a Conferinței Naționale a Legumicultorilor s-au aflat Planul Strategic PAC, Programul Tomata, accesarea fondurilor europene.
În cadrul evenimentului, asociația de fermieri organizatoare a prezentat participanților loturi demonstrative și soluții tehnologice performante pentru cultura legumelor.

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE