Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Olt│Produse atestate tradițional
17.05.2023
Autor articol: Simona Andrei
Vizualizari: 209

Oltul are doar trei produse atestate tradițional. Prunele uscate de Leleasca, zacusca de Giuvărăști și cârnații trandafir de Matra sunt recunoscute în întreaga țară ca fiind fără chimicale și aditivi. Reprezentanții Direcției Agricole Olt speră ca, în viitor, și alți fermieri să-și dorească să obțină un astfel de document.


 Produsele tradiționale sunt fabricate din materii prime locale, nu au în compoziția lor aditivi alimentari și prezintă o rețetă tradițională, spun reprezentanții Direcției Agricole Olt. La nivelul județului nostru, puțini sunt cei care doresc să obțină acest document, astfel că, în prezent sunt atestate doar trei produse oltenești.
Toate produsele cu atestat tradițional din țara noastră sunt marcate cu un logo național și sunt publice pe site-ul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale.
În acest moment, în România, 753 produse dețin atestat tradițional.

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE

USAMV: Studenții au impresionat cu produse bio și idei de succes

Un altfel de examen a avut loc, astăzi, la Facultatea de Management și Dezvoltare Rurală din Slatina. Studenții din anul III au susținut examenul de agro-marketing, care a ajuns deja la cea de-a șaptea ediție. Astfel, tinerii au venit în fața profesorilor cu produse tradiționale și bio, pe care le-au prezentat fiecare cum a știut mai bine. Conducerea facultății i-a felicitat și a subliniat importanța promovării produselor bio și tradiționale, dar și ideile bune pentru adevărate afaceri de succes.
27 Mai 2026