Fermierii olteni care doresc să primească subvenția de 3.000 de euro pentru producția de tomate în spații protejate, mai au la dispoziție doar câteva zile pentru înscrierea în programul guvernamental. Potrivit reprezentaților Direcției Agricole Olt, la nivelul județului nostru, până la această dată, mii de olteni au solicitat acest ajutor.
Anul acesta, oficialii Direcției Agricole și Agenției de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Olt vor face doar o vizită în teren.
Legumicultorii olteni estimează că vor reuși să vândă primele roșii oltenești la jumătatea lunii aprilie. Pentru ciclul unu de producție, perioada de comercializare este până pe data de 30 iunie, iar 15 iulie este ultima zi în care oltenii pot depune actele care fac dovada vinderii legumelor, pentru a intra la plata subvenției de 3.000 de euro.