Luna lui mărțișor a adus bani în conturile fermierilor olteni. Sunt agricultorii care au utilizat motorină subvenționată de la stat în ultimele trei luni ale anului 2022. Peste 650 de olteni au solicitat acest ajutor.
Anul acesta, la Centrul Județean APIA Olt, numărul fermierilor care vor să primească subvenție pentru combustibilul utilizat în muncile agricole, a crescut, față de 2022, când au fost depuse 1.320 de acorduri.
În continuare, fermierii care nu au depus acorduri prin care solicită motorină subvenționată, pot face acest lucru, însă vor fi penalizați.