Dornici să obțină subvenția de 3.000 de euro de la stat, mii de olteni s-au înscris deja în Programul „Tomata”. Mulți dintre aceștia dețin sisteme de încălzire, iar peste câteva săptămâni vor apărea pe piață primele tomate oltenești.
Pentru Ionel Gulie din Tia-Mare, este al treilea an în care accesează acest program. Fermierul spune că va ieși pe piață cu tomate în luna mai și speră că va fi un preț bun pentru a reuși să obțină un venit rezonabil anul acesta.
Pentru a veni în sprijinul fermierilor, primăriile din Olt se implică în acest program.
Anul acesta, valorificarea producției se va face până la data de 30 iunie 2023, inclusiv.