A fost agitație mare înainte de începerea noului an școlar. Inspectoratul Școlar, Inspectoratul de Poliție, cel pentru Situații de Urgență, Consiliul Județean, Direcția de Sănătate Publică și Instituția Prefectului Județului Olt au format o comisie mixtă pentru a verifica toate cele 411 unități de învățământ funcționale. Scopul a fost acela ca cei aproximativ 52.000 de elevi să înceapă școala în condiții sigure.
Potrivit situației făcute de DSP Olt, la nivelul județului sunt peste 100 de clădiri care nu au autorizație de funcționare, fiind constatate mai multe neconformități generate de lucrările de reabilitare în desfășurare sau legate de probele de potabilitate a apei.
În ceea ce privește asigurarea măsurilor de menținere a ordinii publice în unitățile de învățământ și în zonele adiacente acestora, la această dată, 35 unități beneficiază de pază proprie, 21 au contractat societăți specializate de pază, 6 funcționează în regim de pază mixtă, iar 100 de școli nu au niciun mod de asigurare a pazei.