Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Scandal pe cimitir în Consiliul Local Slatina
Autor articol: Elena Ionescu
Vizualizari: 213

A fost un scandal monstruos în ședința ordinară de ieri a Consiliului Local Slatina. Totul a pornit de la o propunere a grupului aleșilor PSD privind înființarea unui nou cimitir uman, care l-a enervat la culme pe primarul Mario de Mezzo. Duelul verbal a durat mai mult decât aprobarea celor aproape 70 de proiecte aflate pe ordinea de zi.


 Timp de un sfert de oră, consilierii municipali slătineni au aprobat la foc automat, fără probleme, cele aproape 70 de proiecte de hotărâre. La finalul oricărei ședințe ordinare a legislativului local se pot adresa întrebări și interpelări. A existat o singură intervenție, a lui Mihai Cîrloganu, din partea grupului PSD, care, printr-un memorandum, propune înființarea unui cimitir nou. A fost momentul declanșator al scandalului, care a durat mai mult decât votarea proiectelor.
Deși primarul susține că un nou cimitir ar fi gestionat tot de firma Ecumenic, Mihai Cîrloganu spune că în memorandumul depus de grupul PSD se oferă și soluția prin care s-ar evita acest lucru, respectiv realizarea unui parteneriat cu instituții de cult sau cu organizații non-guvernamentale.
În acest moment, Primăria Slatina încearcă să rezilieze contractul încheiat cu Ecumenic Funerar S.A. în anul 2010, pentru o perioadă de 25 de ani. Este un litigiu cu patru procese aflate pe rol.
Singura modificare care s-a putut realiza a fost reducerea semnificativă a tarifelor pentru diverse servicii în Cimitirul Strehareț, prin votul actualului Consiliu Local Slatina.

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE