Lucrările pentru modernizarea străzii Oituz din Slatina sunt în linie dreaptă. Muncitorii s-au mobilizat astăzi pentru a monta bordurile pe o parte și pe cealaltă a drumului. Pregătesc deja terenul pentru asfaltare și amenajarea trotuarelor pentru pietoni.
Strada Oituz este complet degradată, iar trotuare nu a avut niciodată. Va fi refăcută în totalitate, pentru o circulație în bune condiții tuturor categoriilor de participanți la trafic.
Reprezentanții DASIP spun că se lucrează pe bucăți, pentru ca traficul să nu fie complet paralizat în zonă.
În prezent, circulația rutieră este închisă pe tronsonul cuprins între străzile Pitești și Carol I, fiind deviată pe strada Grigore Alexandrescu. În aproximativ două-trei săptămâni vor începe lucrările pe următorul tronson al străzii Oituz, respectiv porțiunea cuprinsă între magazinul de mobilă și zona de coastă.
Proiectul pentru modernizarea acestei străzi prevede refacerea întregului sistem rutier, amenajarea accesului la proprietăţile riverane, amenajarea trotuarelor, montarea sistemelor pentru preluarea apelor pluviale, refacerea semnalizării rutiere şi amenajarea intersecţiilor. Autoritățile locale estimează că obiectivul va fi gata la finalul anului 2024.