Școala Gimnazială „Constantin Brâncoveanu” din Slatina este una dintre cele mai mari și mai moderne unități de învățământ din oraș. Pentru a putea face față costurilor la energie electrică, ținând cont și de planurile de construire a unui nou corp de clădire, Primăria Slatina a început procedurile de amplasare de panouri fotovoltaice.
Directorul unității de învățământ a mai adăugat că banii economisiți vor fi reinvestiți în lucrări de reparații și de modernizare.
Primăria Slatina demarează constant proiecte pentru reparații, modernizări și investiții în domeniul educației. Aproape toate lucrările din școlile slătinene sunt finanțate cu bani de la bugetul local.