De 1 Martie, primarul Slatinei păstrează tradiția: a oferit flori doamnelor și domnișoarelor, cu ocazia mărțișorului. Emil Moț și echipa sa au marcat, simbolic, începutul primăverii și, pe lângă flori, au dăruit zâmbete și gânduri bune sutelor de doamne și domnișoare întâlnite pe stradă.
Emil Moț a mărturisit că această acțiune are ca scop prețuirea tuturor reprezentantelor sexului frumos din viața fiecăruia dintre noi.
De mai bine de zece ani, Emil Moț animă bulevardul principal al Slatinei în prima zi de martie, aducând bucurie și zâmbete pe chipurile tuturor, mai ales că gestul de a oferi câte o floare este extrem de apreciat de toate doamnele și domnișoarele din municipiu.