În cadrul Galei Superlativelor au fost premiați toți cei care, prin munca și pasiunea lor, fac cinste orașului. Printre cetățenii de onoare ai Slatinei s-a aflat și medicul Mircea Șerbu. Distincția a fost oferită chiar de primarul Slatinei, Emil Moț, pentru întreaga implicare a medicului în viața comunității locale.
Mircea Șerbu nu a putut ajunge la eveniment, iar premiul său a fost ridicat de nepotul acestuia, medicul Tiberiu Spirescu, cel care încearcă să-i ducă mai departe pasiunea pentru istoria Slatinei.
Medicul Șerbu s-a născut pe 15 mai 1941, iar după absolvirea Facultății de Medicină de la Cluj a revenit în orașul natal, unde și-a început activitatea în cadrul Spitalului Județean Olt. Aici și-a dedicat întreaga viață, până la pensionare.