Cu primele contracte de finanțare semnate încă din 2016, multe dintre proiectele depuse de primării în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală I nu s-au finalizat nici până acum. Astfel, potrivit unei statistici realizate de Ministerul Dezvoltării, procentul de implementare este de aproximativ 60%. De vină sunt constructorii care au tot contestat licitațiile, prelungind astfel startul lucrărilor.
Vicepremierul Paul Stănescu a explicat că, la Ministerul Dezvoltării, sistemul de decontare a lucrărilor funcționează foarte bine, constructorii primindu-și banii pentru facturile depuse în termen de două săptămâni.
Între timp, semnarea contractelor de finanțare pentru etapa a II-a a PNDL este aproape de final. În această etapă se finanțează 9.500 de obiective de investiții, dintre care 2.500 de creșe și grădinițe, 2.000 de școli și 5.000 de alte obiective. Din proiectele depuse de primăriile și Consiliul Județean Olt au fost declarate eligibile 107, cele mai multe pentru modernizarea de drumuri și rețele de utilități, unități de învățământ și dispensare comunale.