Zeci de familii de ucraineni se adăpostesc în municipiul Slatina, după ce au fugit de războiul din țara lor. Printre ei și o familie de tineri, care a venit împreună cu copiii lor. I-am întâlnit la Festivalul de muzică folk și poezie, desfășurat în week-end, în centrul municipiului Slatina. Au uitat, pentru câteva momente, de situația dificilă din țara lor și s-au bucurat de spectacolul organizat de autoritățile slătinene.
„Războiul e îngrozitor” spune tânăra, plângând, în timp ce își privește în continuu familia pe care a reușit să o salveze de ororile care au loc în Ucraina.
„Tânăra ucraineancă spune că este încântată de orașul Slatina, pe care îl descrie ca fiind unul foarte frumos, cu multă natură și oameni deosebiți”.
În situația lor sunt multe alte familii. Municipiul Slatina s-a alăturat orașelor și județelor care îi găzduiesc pe refugiații din Ucraina. Le oferă un adăpost, o masă caldă și liniștea de care au nevoie. De asemenea, autoritățile s-au mobilizat și au strâns ajutoare, constând în haine, alimente și produse de igienă, pentru ucrainenii a căror țară este lovită zilnic de bombardamente.