Și anul acesta, în municipiul Slatina va fi deschis centrul pentru sacrificarea mieilor și a iezilor, de Paște. Încă de săptămâna trecută, Primăria municipiului Slatina a solicitat Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor acordarea avizului de funcționare. Astăzi, municipalitatea a anunțat că târgul va fi deschis în zilele următoare.
„Conform Dispoziției ce face referire la acordarea avizului sanitar veterinar de funcționare temporară pentru spațiul amenajat în incinta fostului abator Strehareți, vă aducem la cunoștință faptul că în perioada 20.04.-23.04.2022 acesta va funcționa în vederea sacrificării mieilor și iezilor”, apare pe site-ul Primăriei municipiului Slatina.
Programul de funcționare al centrului de sacrificare a mieilor la Slatina va fi următorul:
-Miercuri-Joi-Vineri –8.00-17.00
-Sâmbătă –9.00 - 13.00
Autoritățile spun că în târgul de miei de la Slatina va fi permis doar accesul crescătorilor de ovine și caprine din județul Olt.