Mai multe filtre ale forțelor de ordine au acționat, astăzi, la Podul Olt, dar și în alte zone din municipiul Slatina, pentru a verifica dacă persoanele aflate în trafic respectă restricțiile de circulație ale Ordonanței Militare nr.3. Acțiunea a fost coordonată de șeful Poliției Olt, comisarul șef Alin Stan și de conducerea Poliției municipiului Slatina, respectiv comisarul șef Mihai Mihalache și adjunctul său, subcomisarul Andrei Covaciu. Alături de echipajele prezente în stradă, aceștia au verificat mașinile aflate în trafic.
Forțele de ordine au intervenit, astăzi, în mai multe zone din Slatina, scopul acestor acțiuni fiind același: siguranța cetățenilor. Polițiștii au stat de vorbă cu șoferii și le-au explicat că este important să limiteze la maximum deplasările.
Oamenii legii vor ca, prin prezența lor în stradă, să îi convingă pe cetățeni să rămână acasă și să înțeleagă faptul că toate aceste restricții au fost stabilite pentru sănătatea lor.