Secretariat/Anunțuri : 0349883199 || Redacție : 0349883144 || E-mail: anunt.olttv@yahoo.ro / office@olttv.ro
Olt: Se caută noi spații de carantinare
03.04.2020
Autor articol: Dana Mihăilă
Vizualizari: 1927

Autoritățile din județul Olt caută noi spații de carantinare pentru persoanele care se întorc din străinătate, după ce pe lista zonelor roșii se află acum 12 țări afectat grav de coronavirus. În această situație, autoritățile se așteaptă la un număr mai mare de persoane care vor reveni în țară și care vir fi plasate direct în carantină instituționalizată.


12 țări sunt acum considerate zone roșii, după ce au fost grav afectate de coronavirus. Este vorba despre: Austria, Belgia, Elveția, Franța, Germania, Iran, Italia, Marea Britanie, Olanda, Spania, S.U.A. și Turcia. Astfel, toți oltenii care vor ajunge în țară din aceste zone vor fi plasați în carantină instituționalizată pentru o perioadă de 14 zile. În acest sens, autoritățile se pregătesc cu noi spații de cazare. Vor fi identificate noi locații, care fie vor fi puse la dispoziție fie de primării, fie de agenții economici ce dețin hoteluri sau pensiuni.

Comunicat Prefectura Olt
„Având în vedere faptul că numărul persoanelor pentru care se va institui măsura carantinării instituționalizate va fi în creștere, autoritățile implicate în gestionarea acestei situații depun eforturi pentru identificarea a noi spații de carantinare pe raza județului Olt. Până la acest moment se află în carantină instituționalizată 315 persoane„.


Până în prezent, în Olt au fost confirmate 8 cazuri de coronavirus. Autoritățile fac în continuare apel la oameni să aibă în vedere prevederile Ordonanțelor Militare privind măsurile de prevenire a răspândirii Covid-19 și să respecte cu strictețe regulile impuse în acest sens. Reducerea la minimum a riscului de expunere la noul coronavirus este singura cale de a ține sub control răspândirea bolii.
 

DIN ACEEASI CATEGORIE
Program OLTTV

L M M J V S D


* Publicitatea este difuzata in timpul talk-show-urilor (ora 20:20), stirilor (ora 19:30) și între emisiuni.

Slatina 650
OLTTV LIVE

Greceanu: Fără deschidere oficială în prima zi de școală

La Colegiul Național „Radu Greceanu” din Slatina, noul an școlar a început cu bucurie și emoție, atât pentru bobocii de la clasele a V-a și a IX-a, cât și pentru elevii de clasa a XII-a. Cu toții s-au reunit în sălile de clasă. Pentru că anul acesta nu a mai avut loc deschiderea oficială în curtea școlii, așa cum se obișnuia de fiecare dată, deoarece profesorii de la „Radu Greceanu” au ales să fie solidari cu colegii lor din întreaga țară, care au protestat astăzi la București.
08 Sep 2025

Început de an școlar cu emoții la „Ion Minulescu”

Colegiul National „Ion Minulescu” din Slatina a organizat, astăzi, festivitatea de deschidere a noului an școlar, pentru elevii de la clasele pregătitoare. Cei mici au pășit cu emoție în curtea școlii, unde a avut loc ceremonia oficială, iar doamnele învățătoare au strigat catalogul. Chiar dacă s-au aflat la școală, dascălii de la Minulescu au transmis că sunt alături de colegii lor din întreaga țară, care au protestat la București.
08 Sep 2025