Parchetul de pe lângă Tribunalul Olt a prezentat, astăzi, bilanțul activității pe anul 2018. Procurorii Parchetului, dar și cei din unitățile subordonate din județ au avut de soluționat 26.512 cauze penale, mai multe față de anul 2017. Dintre acestea au fost rezolvate 10.486 de dosare, în creștere cu 5%, comparativ cu anul precedent. La sfârșitul lui 2018, au rămas însă nesoluționate 10.132 de cauze, din care peste 4.000 cu autor necunoscut. Șefa Parchetului Olt, prim-procurorul Anca Anuța, spune că lipsa procuroriilor în sistem este o problemă gravă. Deși rezultatele pe anul 2018 sunt bune, eforturile procurorilor sunt uriașe, iar operativitatea este mult îngreunată.
Concursuri pentru ocuparea posturilor vacante sunt organizate în fiecare an, însă, ori nu se prezintă candidați, ori aceștia nu promovează. Șefa Parchetului Olt speră ca această lipsă acută de procurori să se resolve cât mai repede, pentru că situația devine din ce în ce mai dificilă.
Obiectivele pentru anul acesta ale procurorilor olteni sunt: monitorizarea continuă, de primii procurori, a cauzelor mai vechi de un an; verificarea cauzelor aflate în lucru la procuror, pentru a stabili motivele nesoluționării; soluționarea cauzelor mai vechi, cu prioritate. Totodată se va urmări consolidarea progreselor realizate în combaterea corupției și va fi intensificată lupta împotriva infracțiunilor de tot felul.